Nowoczesny styl w aranżacji wnętrz kieruje się zasadą minimalizmu i funkcjonalności wyposażenia – ogranicza do minimum elementy dekoracyjne, stawiając na pojedyncze akcenty, odpowiednio wyeksponowane. Wykorzystuje nowe technologie i nowoczesne rozwiązania, aby stworzyć przestrzeń jasną, prostą i wygodną. Wybierając oświetlenie do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym, również warto kierować się funkcjonalnością i prostotą form.

Postaw na energooszczędne źródła światła

Nowoczesność w domu przejawia się nie tylko w sposobie aranżacji wnętrza, ale także w podejściu do kwestii ekologii. Ze względu na dbałość o przyrodę, ale również z powodów ekonomicznych, warto wybierać energooszczędne źródła światła, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których światło pali się często i długo. Bez wątpienia miejscem takim jest salon. Spędzamy w nim wiele godzin, przyjmujemy gości, relaksujemy się, niekiedy pracujemy. Bardzo dobrze pod względem energooszczędności wypadają lampy LED. Co więcej, oświetlenie tego rodzaju daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Reflektory, oczka świetlne wbudowane w sufit czy elastyczne taśmy to nieograniczona wręcz ilość wariantów oświetlenia.

oświetlenie salonu

Podziel salon na strefy o osobnym oświetleniu

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać do salonu? Warto pamiętać, że pokój ten pełni wiele różnych funkcji. Można wydzielić w nim kilka stref, które wymagają osobnych źródeł światła. Oprócz podstawowej lampy górnej przydatne być może także osobne oświetlenie strefy wypoczynkowej, jadalnej, telewizyjnej. Nad stołem jadalnym powinna wisieć osobna lampa, pozwalająca na komfortowe spożywanie posiłków. Ulubiony fotel czy kanapę, na których lubimy czytać wieczorami, należy doświetlić za pomocą lampy stojącej lub lampki ustawionej na stoliku.

Zaakcentuj światłem wybrane detale w salonie

W nowoczesnym salonie warto postawić na jeden element dekoracyjny, na przykład duży obraz, grafikę bądź rzeźbę. Aby zaakcentować ten detal zdobniczy, należy go odpowiednio wyeksponować. Po pierwsze, należy pozostawić dookoła pustą przestrzeń, tak aby nic nie odwracało uwagi od dzieła. Po drugie, wskazane jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, na przykład reflektora lub taśm LED.

oświetlenie salonu jako ozdoba

Światło może być ozdobą salonu

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie samo w sobie może być dekoracją wnętrza. Ukośnie padające promienie światła wyeksponują wyjątkową fakturę ściany. Podkreślą także takie rozwiązania jak trójwymiarowe panele ścienne czy tapety o wypukłych wzorach.

Styl nowoczesny to nowatorskie pomysły i rozwiązania

Warto pamiętać, że styl nowoczesny ma być funkcjonalny i praktyczny – oświetlenie ma służyć zarówno budowaniu nastroju w salonie, jak i wygodzie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie energooszczędnych taśm LED do oświetlania wnętrza szafy czy komody. Zamontowane na półkach domowej biblioteczki ułatwią szukanie książek.

Projektując oświetlenie nowoczesnego salonu, warto postawić na energooszczędne źródła światła, pamiętając o wydzieleniu kilku stref w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie światła do dekoracji wnętrza.

No votes yet.
Please wait...