Stanowią dopełnienie oświetlenia ogólnego i mogą tworzyć oryginalną dekoracje – lampy stojące możemy zakupić obecnie w wielu ciekawych wariantach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy poszukujemy ich swojego domu?

Przy aranżacji wnętrz nie możemy zapominać o wybraniu odpowiednich artykułów oświetleniowych. Dzięki nim oświetlimy wnętrza po wieczorem i nocą, a przy tym nadamy im efektowny wygląd.

Najczęściej w pokojach umieszczamy lampę sufitową – wiszącą albo plafon, która ma dawać ogólne oświetlenie. Oprócz niej warto wybrać także dodatkowe lampy, z którymi będzie można stworzyć przytulną, kameralną atmosferę, a także uzyskać punktowe oświetlenie, na przykład pomocne przy czytaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju lampy stojące, które różnią się pod względem konstrukcji, wymiarów, liczby źródeł światła. Jaka lampa podłogowa do salonu, a jaka do sypialni?

Przede wszystkim lampę powinniśmy dobrać pod kątem tego, jaki ma mieć cel. Inną lampę dobierzmy wtedy, gdy chcemy, aby oświetlała nam książkę lub pomagała w różnych pracach ręcznych. Inną możemy wybrać wtedy, gdy po prostu potrzebujemy dekoracyjnego oświetlenia w pokoju.

Lampa powinna wpisywać się w ogólną aranżację pomieszczenia. Do tego jasnego i minimalistycznego świetne będą lampy w stylu skandynawskim, do tego klasycznie urządzonego lampy bardziej dekoracyjne, na przykład w stylu francuskim albo nowojorskim.

Zwróćmy też uwagę na kwestie praktyczne – wykorzystane materiały, długość przewodu, umiejscowienie przycisku do włączania i wyłączania lampy, maksymalną moc żarówki i jej gwint.

lampa stojąca

Fot.: lampy trójnóg: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/780-lampy-podlogowe-trojnog

Idealna lampa stojąca

W związku z powyższym do salonu najczęściej wybierane są lampy z regulowanym kloszem, który pozwala na uzyskanie kierunkowego snopu światła. Możemy ustawić taką lampę przy fotelu albo sofie. Sprawdzi się także w sypialni zamiast lampki nocnej.

Gdy chcemy uzyskać dekoracyjny efekt, możemy ustawić lampę w kącie pokoju lub w innym miejscu wymagającym doświetlenia – w ciemnym kącie, przy szafce na TV. W tym celu świetnie sprawdzą się lampy podłogowe drewniane z abażurem typu trójnóg czy lampy z papierowymi kloszami. Takie lampy świetnie możemy ustawić w salonie, sypialni, w pokoju dziecka.

Możemy też wykorzystać lampę stojącą jako zamiennik lampy wiszącej. Doskonałym wyborem będzie łukowata lampa stojąca – możemy wtedy ustawić ją przy sofie, ale jej klosz będzie znajdował się nad stolikiem. Z różnymi modelami lamp stojących możemy zapoznać się już teraz całkowicie przez internet – w sieci czeka na nas również mnóstwo inspiracji, które będą bardzo pomocne przy doborze idealnej lampy stojącej.

No votes yet.
Please wait...