Marzysz o przytulnym salonie? Chcesz stworzyć przestrzeń, w której każdy będzie czuł się dobrze? Sprawdź, jak urządzić salon w stylu skandynawskim, aby stworzyć klimatyczne miejsce w swoim domu.

Salon skandynawski – miejsce, w którym odpoczniesz

Styl skandynawski przywędrował do Polski z północnej części Europy. Mieszkańcy tego rejonu cenią sobie przede wszystkim prostotę i wygodę. Meble do salonu urządzonego w stylu skandynawskim, powinny być jak najbardziej funkcjonalne i praktyczne, a wystrój minimalistyczny. To stworzy przestronne miejsce do odpoczynku, dla każdego domownika. Większość produktów, wykorzystywanych do dekoracji salonu w stylu północnoeuropejskim, wykonana jest z naturalnych materiałów. Pomieszczenie zyskuje swojskiego klimatu i świetnie zachęca do odpoczynku i relaksu. Warto również zwrócić uwagę na kolorystykę samego wnętrza. W Skandynawii w ciągu dnia jest bardzo mało światła słonecznego, stąd pomysł, aby tworzyć jasne aranżacje, dzięki którym salon staje się przytulny.

Odmiany kolorystyczne

Urządzając pomieszczenie w stylu skandynawskim, należy postawić na jasne odcienie, które optycznie powiększą całe wnętrze. Podstawową gamę kolorystyczną stanowią przede wszystkim biel, szarość oraz beż. Skandynawia to połączenie trzech krajów: Dani, Norwegii i Szwecji. Każdy z nich łączy podstawową bazę kolorów z dodatkowymi odcieniami.

  • Fiński – w salonie inspirowanym norweskim klimatem powinny znaleźć się nieco mocniejsze kolory, takie jak granat czy butelkowa zieleń. Doskonale sprawdzą się także połączenia różnych odcieni na bazie kontrastu.
  • Szwedzki – w tym stylu do podstawowych odcieni wnętrz skandynawskich dobiera się elementy w kolorach pastelowych. Świetnie urozmaicają całą przestrzeń i dodają jej lekkości.
  • Duński – ta odmiana podkreśla przede wszystkim romantyczny charakter Skandynawii. Charakteryzuje się niebywałą subtelnością, która podkreślana jest jasnymi odcieniami fioletu, żółci czy błękitu.

Meble do salonu w stylu skandynawskim

Kolorystyka ścian i dekoracje w salonie są bardzo ważne. Priorytetem jednak jest odpowiedni wybór mebli. Wzorując się stylem skandynawskim, dobrze jest wybrać produkty, które nie posiadają zbędnych zdobień. To pozwoli zachować w całym pomieszczeniu ład i porządek. W centrum salonu powinna znaleźć się sfera wypoczynkowa. Wygodny narożnik, który pomieści wszystkich domowników i świetnie podkreśli rodzinny i swojski charakter skandynawski. Nierozłącznym elementem do każdej kanapy jest również stół. Urządzając go w klimacie szwedzkim, duńskim lub fińskim, warto zdecydować się na duży mebel w odcieniach jasnego drewna. W takim pomieszczeniu powinna znaleźć się także mała szafa lub niewielki regał, w którym będzie można przechowywać wszystkie rodzinne pamiątki czy dokumenty. Dekorując salon powinno się unikać zbędnego przepychu. Meble do wnętrza wzorowanego stylem skandynawskim powinny wyglądać schludnie i estetycznie, tak aby tworzyły ciepłą atmosferę. Produkty, którymi zapełnimy nasz salon lub inne dowolne pomieszczenie w domu, warto wybierać jak najbardziej świadomie. Zachęcamy Cię do tego, aby stawiać na profesjonalnych wykonawców. Meble wykonywane są wtedy z dbałością o każdy, nawet najmniejszy, szczegół. Wielu renomowanych producentów znajdziesz w Centrum Meblowe Dobrodzień.

Styl skandynawski – salon przepełniony naturą

Jedną z głównych cech, wyróżniających charakter skandynawski, jest jego naturalność. Meble, użyte do aranżacji wnętrza, powinny być wykonane z naturalnego tworzywa i jak najbardziej oddawać „surowość” materiału. Najczęściej wybiera się jasne drewno, takie jak świerk czy sosna. Można je również wykorzystać w postaci paneli podłogowych. Drewniane meble i podłogi wprowadzą bardzo naturalny klimat północnej Europy. Chcąc jeszcze bardziej ożywić skandynawskie wnętrze, można zdecydować się na ozdobną tapetę na ścianę. Bardzo dobrym odzwierciedleniem natury w salonie, będzie również umieszczenie w nim roślin doniczkowych. Zapełnienie wnętrza zielonymi roślinami z pewnością stworzy przytulną, domową atmosferę. Należy jednak pamiętać, aby ich liczba nie była zbyt duża, tak aby zachować minimalizm kojarzony ze stylem skandynawskim. Do najbardziej popularnych kwiatów, używanych do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, należą monstery, storczyki i sukulenty. W przypadku dużych pomieszczeń, można się także pokusić na odrobinę większe okazy roślin, takie jak palmy czy drzewka oliwne. Motyw roślinny można wykorzystać również w innej postaci, wybierając poduszki i plakaty z florystycznymi nadrukami. Nieodłącznym elementem, z którym kojarzy się styl skandynawski są poroża jelenia. Można je zawiesić na ścianie lub wykorzystać w obrazach czy plakatach.

Styl północnoeuropejski zapewnia wiele możliwości tworzenia wnętrz. Dzięki swojej unikatowości znajduje coraz więcej miłośników, którzy decydują się na aranżację salonu w klimacie skandynawskim.

No votes yet.
Please wait...