Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zdecydowanie nadrzędnym celem każdego rodzica powinno być zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w czasie snu. A maluchy śpią na różne sposoby – jedne spokojnie przesypiają całą noc, a inne z kolei – kręcą się, wiercą i zmieniają pozycję co kilka minut. To grozi upadkiem. I choć odległość od materaca do podłogi nie jest duża, to wypadek taki może być dla dziecka bardzo bolesny. Jak temu zaradzić?

Kup łóżko z barierką

Najlepszym pomysłem dla kilkulatka są łóżka dziecięce z barierką. To cienka deska, którą nasadza się na ramę łóżka i mocuje na niej chwytakami znajdującymi się w zestawie. W ten sposób powstaje burta, która uniemożliwia dziecku upadek na podłogę.

A kiedy dziecko jest już nieco starsze i kontroluje przez sen pozycję swojego ciała, barierkę można po prostu odkręcić – powstaje dzięki temu pierwsze “dorosłe” łóżko naszego dziecka.

Wiek dziecka – wybierz odpowiednie łóżko dziecięce

Niemowlęta śpią w łóżeczkach z wysokimi ściankami ze szczebelków, które biegną wokół wszystkich jego krawędzi. Kiedy jednak maluch osiągnie wiek około trzech lat, można spróbować przenieść go do “zwykłego” łóżka. Początkowo nie musi to być pełnowymiarowy mebel, ale jego miniatura – w ten sposób maluch będzie się czuł bezpieczniej.

W ofercie producentów znaleźć można sprytne rozwiązania, które łączą w sobie zalety łóżeczka niemowlęcego z ich odpowiednikiem dla starszych dzieci. Są to więc zwykłe meble o rozmiarze materaca 65x125cm i budowie łóżeczka niemowlęcego, lecz z częściowo nie zabudowaną jedną ze ścian. W ten oto sposób otrzymujemy łóżko, z którego dziecko może swobodnie wyjść i wejść w każdej chwili, ale jednak nie ma ryzyka upadku w czasie snu.

Natomiast cztero- lub pięciolatek może zostać już bez obaw przeniesiony na łóżko młodzieżowe 160×80 cm, które będzie mu służyło przez długie lata, aż wreszcie wymienisz je na “dorosłe” o wymiarach 200×90 cm.

Pamiętaj tylko o dwóch rzeczach.

Po pierwsze, koniecznie wybierz model z barierką – kilkulatek nadal jeszcze nie kontroluje się w czasie snu. Po drugie – warto wybrać łóżko dobrej jakości, zrobione z trwałych i wytrzymałych materiałów. Ten mebel może dziecku służyć długo i dobrze, a więc warto wybrać go przede wszystkim zwracając uwagę na jakość materiałów i wykonania. To inwestycja, która z pewnością się opłaci.

Szuflady – czy naprawdę są potrzebne?

Czy warto wybierać łóżka dziecięce z szufladą? Oczywiście! Zapewne nawet nie zdajesz sobie sprawy jak ogromną ilość przestrzeni użytkowej odzyskasz tylko dzięki temu, że wybierzesz model łóżka z szufladą. A co w niej można przechowywać? Właściwie wszystko.

Producenci opisują je jako szuflady na pościel, ale zwykle dzieci mają własne pomysły na zagospodarowanie ich. Najczęściej więc spełniają one rolę praktycznych pojemników na zabawki. Wystarczy tylko wysunąć je spod łóżka, by uzyskać nieograniczony dostęp do wszystkich dziecięcych skarbów.

Ale możesz w nich przechowywać także dziecięcą odzież – spodnie, sukienki, kombinezony zimowe i inne. Wybieraj zawsze szufladę na kauczukowych kółeczkach – w ten sposób unikniesz zniszczenia podłogi w czasie jej przesuwania.

Ilość dzieci w jednym pokoju – łóżko dla dwojga i trojga

Kiedy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo, wybierz łóżko piętrowe – to praktyczny sposób na zaoszczędzenie dużej ilości powierzchni, którą warto przeznaczyć na zabawę. Łóżka piętrowe są przez producentów wyposażone w barierki zarówno na dolnym, jak i górnym poziomie, jest więc bezpieczne już dla dziecka około czwartego roku życia.

Jeśli jednak obawiasz się o bezpieczeństwo Twoich pociech, możesz zdecydować się na nieco inny wariant. Ten model łóżka do złudzenia przypomina zwykłe łóżeczko, a dolny stelaż z materacem wysuwa się spod górnego. Obydwa materace są wówczas na podobnym poziomie. Oczywiście istnieje także opcja z szufladą. To świetny pomysł dla młodszych dzieci i bliźniąt, które zwykle pragną być jak najbliżej siebie.

Jest jeszcze łóżko dla trojga dzieci – stanowi ono kombinację łóżka piętrowego i wysuwanego. Niezwykle sprytne rozwiązanie, które pozwala pomieścić miejsce dla trojga dzieci, zabierając przy tym powierzchnię odpowiadającą tylko jednemu łóżku. Proste, lecz genialne!

Z jakich materiałów powinno być zrobione?

Materiały, z których powinno być zrobione łóżko dla dziecka, powinny być przede wszystkim bezpieczne i przyjazne dla zdrowia, ale także trwałe. Dlatego też zawsze dobrym wyborem będzie drewno.

Jest ono naturalne, a więc bezpieczne dla dziecka i środowiska naturalnego. Zawsze też dobrze się prezentuje, jeśli tylko o nie zadbasz i pasuje do każdego pokoju dziecięcego. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kolor (białe, różowe, błękitne, zielone – jakie tylko chcesz) i wzornictwo, a oferty producentów są pod tym względem niezwykle bogate.

Materac – jaki model warto wybrać dla malucha?

Dobrym rozwiązaniem jest materac z pianki – jest lekki, wygodny i dobrze dopasowuje się do kształtu dziecięcego ciała.

Wybór łóżeczka dla dziecka powinien być zawsze dobrze przemyślany – to miejsce do wypoczynku i wesołych zabaw. Szukaj więc solidnego i praktycznego, ale z drugiej strony także estetycznego i ładnego mebla, będzie bowiem stanowił on centralny element pokoju dziecka. Pamiętaj także, że cena nigdy nie powinna być priorytetem, a zakupy mebli powinny być podyktowane ich jakością i funkcjonalnością.

No votes yet.
Please wait...