Okna pasywne – czym są i czy warto w nie inwestować?

Tematyka domów pasywnych nie jest nam dziś obca, choć wciąż wydaje się jeszcze nieco kosmiczna. „Technikalia”, które tak szybko idą naprzód, zaskakują coraz bardziej, a pośród nich swoje miejsce znalazły okna pasywne, tak bliskie przecież wspomnianym domom pasywnym. Idea polega przede wszystkim na oszczędnościach – dla środowiska, dla domu, dla portfela właściciela lokum. Dzięki oknom pasywnym można bowiem liczyć na znacznie mniejszą utratę ciepła z wnętrza na zewnątrz, co oznacza mniejsze wydatki na ogrzewanie, czyli istotne oszczędności.

Wybierając okna do domu decydujemy o ich kształcie, usytuowaniu, zastosowanym materiale. Dziś już wiemy, że utrata domowego ciepła, nie tylko w sezonie grzewczym, ma kolosalne znaczenie, stąd zaczynamy się zastanawiać, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne. Za okna pasywne trzeba zapłacić więcej niż za tradycyjne, jednak stosunkowo szybki zwrot inwestycji i minimalizowane koszty ogrzewania utrzymujące się przez cały czas użytkowania, zdecydowanie przekonują.

Okna pasywne wyróżniają się pod względem budowy. Charakteryzuje je zwykle zastosowanie przynajmniej trzech szyb, co gwarantuje wysoką termoizolacyjność. O wskaźniku tym informuje wartość Uw, która podawana jest przez producenta. Produkty pasywne mają zwykle Uw na poziomie niższym niż 0,8 W/m2K. Wyższe wartości oznaczają okna energooszczędne. Najtańsze rozwiązania, pochodzące zwykle z marketów budowlanych, niestety oscylują przeważnie w granicach 1,6 W/m2K, choć takie Uw bądź wyższe, jest zabronione do stosowania w Polsce. Jak uchronić się przed produktami tego typu?

Kluczowym staje się wybór rzetelnej i sprawdzonej oferty, a takową są produkty domel.pl. Firma oferuje wysoką jakość, zachowanie pożądanych parametrów, doskonałą izolacyjność cieplną, jak i dźwiękową oraz potwierdzenie właściwości okien przez stosowne certyfikaty – Instytutu IFT Rosenheim, Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej oraz Centre of Building Construction Engineering.

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł aczkolwiek mógłby być trochę dłuższy. Na pewno dla mnie w przypadku okien pasywnych była ważna termoizolacyjność stolarki, pakiet szybowy oraz technologie, które wdrożono, aby okna ograniczały utratę ciepła. Ciężko było mi znaleźć odpowiednie okna, chodziło mi o stolarkę PCV ale po kilku tygodniach poszukiwać trafiłam na model Winergetic Premium Passive z Oknoplast. Zastosowanie aerożelu moim zdaniem to strzał w 10. Zdecydowaliśmy się na te właśnie okna w naszym domu pasywnym. Od wprowadzenia się minęło pół roku. Jestem na tą chwilę bardzo zadowolona z okien, jak i z tego, że zdecydowaliśmy się na budownictwo pasywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *