Dlaczego warto wybrać żaluzje?

Żaluzje najczęściej kojarzą nam się ze starymi, aluminiowymi akcesoriami, które jeszcze kilka lat temu można było spotkać w niemalże każdym domu. Okazuje się jednak, że nowoczesne żaluzje mają z nimi niewiele wspólnego. Dziś najczęściej wykonuje się je bowiem z naturalnych materiałów – najczęściej z drewna lub bambusa. Dzięki temu nie tylko doskonale chronią przed słońcem, lecz także podkreślą dekoracyjny charakter pomieszczenia. Warto stosować je przede wszystkim we wnętrzach, w których znajduje się więcej akcesoriów w takiej stylistyce – całość stworzy spójną aranżację.

Niestety rozwiązanie to posiada jedną zasadniczą wadę – utrzymanie żaluzji w czystości nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, gdyż kurz łatwo osadza się na pionowych lamelach. Aby go usunąć, należy przetrzeć każdą z nich z osobna – w przypadku większych żaluzji może nam to zająć sporo czasu. Na szczęście drewniane lub bambusowe żaluzje nie są podatne na zniszczenie pod wpływem wilgoci. Dzięki temu można je myć po prostu zwilżoną ściereczką – korzystanie ze specjalnych środków nie jest konieczne.

Kiedy lepiej sprawdzą się rolety?

Rolety są nieco unowocześnioną wersją klasycznych żaluzji. Na rynku spotkamy się z ich następującymi rodzajami:

– rolety zewnętrzne – najczęściej są wykonane z trwałego tworzywa PCV, dlatego też nie tracą na funkcjonalności pod wpływem czynników pogodowych. Zasłaniając je, szczelnie zakryjemy całe okno tak, że słońce nie będzie miało dostępu do wnętrza – będziemy mogli zatem nawet w środku dnia stworzyć idealne warunki do snu. Warto też wspomnieć o tym, że takie rolety świetnie izolują przed ciepłem z zewnątrz – są więc niezastąpione, gdy przychodzą upały;

– rolety dzień-noc – ciekawe rozwiązanie, które umożliwi nam łatwe sterowanie ilością wpuszczanego do środka światłą w zależności od pory dnia. W ciągu dnia możemy więc zapewnić sobie przyjemny półcień, a po zmroku ochronę przed natrętnym wzrokiem sąsiadów;

– rolety rzymskie – powstają z tkaniny, która po zwinięciu układa się w dekoracyjne fałdy i marszczenia. Dostępne w różnych kolorach akcesorium łatwo wpasujemy w wystrój naszego pomieszczenia.

Alternatywa dla rolet i żaluzji

Oczywiście żaluzje i rolety to nie wszystko. Podobny efekt możemy uzyskać, stosując bardziej tradycyjne rozwiązania – takie jak np. kolorowe zasłony. Choć rozwiązanie to może się wydać nieco przestarzałe, świetnie spełni swoją funkcję. Poza tym umożliwi nam również zaaranżowanie wnętrza w rustykalnym, a przy tym nad wyraz przytulnym stylu. Co więcej, dostępnych jest mnóstwo wzorów i kolorów zasłon, z których możemy skorzystać – nietrudno będzie więc znaleźć takie, które będą idealnie pasować do wystroju naszego pomieszczenia.

No votes yet.
Please wait...