Pomidory – bogaty smak i aromat dzięki uprawie w tunelu foliowym

Dobranie odpowiedniej folii pozwala na zapewnienie wysokiego poziomu przenikania promieni słonecznych, a tym samym odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu dla pomidorów. Ponadto umożliwia to uprawę z rozsady, która jest tu jedyną możliwością. Dzięki temu nie umieszcza się nasion bezpośrednio w gruncie, co spowodowałoby, że nie osiągnęły by dojrzałości na czas. Rozsady najczęściej produkuje się w warunkach domowych, chyba że ma się do dyspozycji ogrzewany tunel foliowy. Po wykiełkowaniu i osiągnięciu odpowiedniej wielkości rozsada pomidora trafia do gruntu. Zasadniczo momentem, kiedy można sadzić rośliny ciepłolubne jest ten, kiedy temperatura dobowa oscyluje w granicach 15-18 stopni, jednak nie może być niższa. Odpowiednia gleba, a także nawożenie pozwala zebrać plon nawet kilka tygodni szybciej niż w naturalnych warunkach, a do tego będzie on obfitszy i wolny od chorób, jeśli przy podlewaniu pamiętało się by nie moczyć zielonych części.

Ogórki – jak uprawiać, aby nie były gorzkie?

Ogórki podobnie jak pomidory mają wysokie wymagania co do temperatury i obumierają, gdy spada poniżej 5 stopni. Dlatego ich sadzenie w tunelu foliowym trzeba zaplanować wtedy, kiedy pogoda jest już ustabilizowana, a amplitudy temperatur na odpowiednim poziomie. Ogórki, podobnie, jak pomidory potrzebują sporej ilości wody, a także nawożenia w okresie wzrostu. Nie można jednak przesadzić w ich przypadku z nawozem azotowym. Jego zbyt duża ilość spowoduje, że będą gorzkie, a wręcz niejadalne.

Papryka – cięcie pędów pomaga w szybszym dojrzewaniu

Paprykę, jako jedno z warzyw ciepłolubnych, należy sadzić z rozsady w marcu lub w maju w zależności od tego czy tunel ogrodowy – foliowy jest ogrzewany czy nie. Jeśli chodzi o pielęgnację to podobnie, jak inne ciepłolubne warzywa potrzebuje próchniczej gleby, a także obojętnego PH i dobrego nawodnienia, nawet na poziomie 70%, a w okresie wzrostu – 80%. Trzeba zaznaczyć, że uprawa papryki w tunelu foliowym jest bardzo korzystna ze względu na zapewnienie odpowiedniej ilości światła dzięki odpowiednio przepuszczalnej folii, a także umieszczeniu tunelu od strony południowej, gdzie jest najwięcej słońca. Plony nie są narażone na zbyt obfite deszcze, dzięki zabezpieczeniu folią. Dzięki temu można cieszyć się dorodnymi paprykami. Kluczowe w pielęgnacji jest obrywanie pędów, które zaatakowała choroba, a także przycinanie w celu zapewnienia lepszego dostępu do światła.

Dynia – uprawa w tunelu ochroni ją przed wysuszającym wiatrem

Uprawa dyni w tunelach foliowych jest wręcz konieczna. Nie znosi ona przymrozków podobnie jak inne rośliny ciepłolubne, do tego wiatr powoduje jej wysuszanie, dlatego raczej nie poleca się uprawiania jej na zewnątrz. Temperatura przy uprawie nie powinna spadać poniżej 12 stopni, a dynia wymaga obfitego podlewania, a także przycinania pędów. Dzięki temu można liczyć na dorodniejsze owoce. Dynię z rozsady sadzi się w maju, a zbiory muszą nastąpić przed pierwszymi przymrozkami. Jako przedplon dla dyni można uprawiać dowolne warzywa, byle nie z rodziny dyniowatych.

Fasola szparagowa – lepszy plon i wzrost w tunelu foliowym

Fasola szparagowa do prawidłowego wzrostu potrzebuje temperatury 19-25 stopni, a więc dość wysokiej. Dlatego doskonale sprawdzi się w uprawie w tunelach foliowych. Na wolnym powietrzu nie osiągnie takich rozmiarów, a dodatkowo jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne. Należy pamiętać, by w jej przypadku stosować jedynie podlewanie i nie nawozić azotem, gdyż ma zdolność pobierania go z powietrza. Oczywiście niezbędne jest wietrzenie tunelu co jakiś czas, a także zapobieganie chorobom grzybicznym.

Uprawa w tunelu ogrodowym – foliowym lepiej się udaje. Jednak należy poświęcić pielęgnacji roślin sporo czasu, aby rzeczywiście móc liczyć na wcześniejsze i obfitsze plony. Nie tylko rośliny ciepłolubne dobrze czują się w tunelach, ale również te strefy umiarkowanej. Warto zatem korzystać z możliwości jaką jest uprawa roślin w tunelu foliowym.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...