Ergonomia, czyli nauka o tym jak dostosować warunki pracy do możliwości psychofizycznych człowieka, jest bardzo ważna także w kuchni. Nawet najmniejszą przestrzeń kuchenną można zaprojektować i urządzić tak, aby przy korzystaniu z niej nie marnować czasu i energii. To ważne zwłaszcza dla zabieganych osób, które kochają gotować. Sprawdźmy więc, co możemy zrobić, aby zadbać o ergonomię kuchni.

Wykorzystanie miejsca

Nie każdy z nas dysponuje kilkunastometrową kuchnią, z wyspą do gotowania i oddzielną spiżarnią. Niestety, małe kuchnie to zmora współczesnego budownictwa. Bardzo często musimy pogodzić zapędy kulinarne kilku osób w rodzinie na przestrzeni kilku metrów kwadratowych. Na tych samych metrach musimy jeszcze przechowywać zapasy, wszystkie naczynia i sztućce, no i gdzieś odkładać odpady i śmieci.

Na szczęście z pomocą w takich sytuacjach przychodzą systemy cargo. Są to montowane w szafach systemy wysuwanych koszy, które pozwalają wykorzystać każdy nawet najmniejszy skrawek kuchni, a przy tym umożliwiają nam ergonomiczną pracę i prawdziwą radość z przebywania w kuchni.

Wysokie szafy cargo doskonale sprawdzają się w kuchniach nawet o bardzo niestandardowych wymiarach. Kosze mają dużą pojemność, a sposób ich organizacji przypomina szuflady. Kosze przytwierdzone do frontu wysuwają się na specjalnych szynach poza zabudowę. W tego typu szafach można przechowywać produkty, których łączna waga sięga nawet 150 kg. Wszystkie komponenty są najwyższej jakości, a wysuwanie koszy przebiega niezwykle cicho i płynnie.

Porządek musi być

Być może problem z naszą kuchnią polega jedynie na tym, że brak w niej porządku. Jeśli w szafkach i w szufladach panuje chaos, ciągle czegoś szukamy, tracimy czas i nerwy. Rozwiązaniem mogą być kosze podblatowe, w których każda rzecz jest wyjątkowo łatwo dostępna i widoczna, dzięki wysuwanemu systemowi.

Bardzo często problemem w meblach kuchennych jest wykorzystanie trudno dostępnego miejsca w szafkach narożnych. O możliwym rozwiązaniu opowiada nam przedstawiciel firmy Artvinyl-Pol, która jest wiodącym dystrybutorem koszy do szafek kuchennych marki Inoxa:

– „Kosze do szafek narożnych mocuje się na specjalnych prowadnicach meblowych, dzięki czemu możliwe jest ich płynne i ciche wysuwanie. Dobór odpowiedniego kosza jest uzależniony przede wszystkim od szerokości mebla oraz kierunku, w którym chcemy aby kosz wysuwał się z szafki.”

Funkcjonalna kuchnia to także odpowiednie przechowywanie i segregacja odpadów. Najczęściej kosze umieszczane są w szafkach pod zlewem kuchennym, to miejsce sprawdza się w większości domów. Co jednak, kiedy chcemy segregować odpady, a w szafce jest mało miejsca? Szybką i wygodną segregację znacznie ułatwia korzystanie z koszy na śmieci i odpady wysuwanych spod zlewu na specjalnej szufladzie. Mogą zawierać kilka pojemników, a dzięki wysuwaniu są łatwo dostępne i umieszczenie odpadków w odpowiednim miejscu jest dziecinnie proste.

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd rozwiązań wykorzystujących system cargo sprawi, że w niejednej kuchni pojawią się wysuwane kosze i będzie już tylko wygodniej.

No votes yet.
Please wait...